KALOCSAI HÍMZÉS EMLÉKÉREM – ÚJ KIBOCSÁTÁS
Marsó Róbert2024-11-16T10:45:25+01:00"Egy hagyomány, ami múltunk büszkesége, s jövőnk inspirációja."
Tíz esztendeje, hogy a kalocsai hímzés, a magyar népművészet gyöngyszeme, méltó elismerésben részesült, és felkerült a Hungarikumok listájára. E jeles évforduló alkalmából különleges emlékéremmel kívánunk tisztelgő emléket állítani ennek a páratlan szépségű és gazdag történelmű hagyománynak. Az érem nemcsak a kalocsai hímzés legfőbb jellegzetességeit – a színes virágmotívumokat, az aprólékos kézimunkát, a hagyományos öltéstechnikákat – örökíti meg, hanem egyben időkapszulaként őrzi a magyar kultúra gazdag örökségét. Ez az érem nemcsak egy tárgy, hanem egy üzenet is: egy felhívás arra, hogy őrizzük meg és adjuk tovább ezt a nemes hagyományt az utánunk következő generációknak. Legyen ez az érem egy közös ünneplésünk jelképe, mely összeköt minket a múlttal, a jelennel és a jövővel, és inspiráljon minket arra, hogy a kalocsai hímzés szépségét tovább hordozzuk a világ felé.
Az emlékérem előlapján egy széles perem került kilakítástra melynek belső vonala hullámos kialakítást kapott a hímzett terítőkéhez hasonlóan. A perem belső részét kitöltve körbefut egy ismétlődő kalocsai hímzés mintázat, virágokat és leveleket ábrázolva. A mintázatot egy inda szerű szár fogja össze, egy csúcsára állított négyzetre hasonlít, erre fókuszálva olyan hatást kelt mintha egy belső keretet adna az éremnek. Beljebb haladva olyan ézésünk lehet, mitha az éremnek lenne egy belső pereme is, ebben foglalnak helyet a feliratok, felül a Hungarikum szó olvasható, alul a kalocsai hímzés felirat, balról a HC ami a HUNGARO COIN logója, illetve jobbról két szám a 14 ami a 2014-re utal, ekkor kapta meg a a Hungarikum jelölést a kalocsai hímzés, illetve egy vonallal elválasztva alatta a 24-es szám, ami 2024-re a kibocsátás évére utal. Az előlap magjában Kalocsa város címre látható.
Az emlékérem hátlapját egy vékony perem határolja, itt is felfedezhető a perem belső felének hullámos kialakítása, illetve a perem hímzés szerű felületmegmunkálása, ami az összes motívumnál megfigyelhető, így az érem egy kerek hímzett terítő hatását kelti. Az hátlap teljes belső részét egy kalocsai mintázat tölti ki, különböző virágokkal, levelekkel és díszítésekkel. Pl.: Nefelejcs: hűség; Ibolya: szerénység, hűség, remény; Rózsa: szépség, szerelem, boldogság; Tulipán: nőiesség és szív formája miatt a lángoló érzelmeket szimbolizálja.
Kalocsa város első pecsétje 1729-ből.
A pecsét közepén a város középkori vára látható, a két bástya tetején egy-egy két lábon álló gólya áll egymással szemben, csőrükben kígyót tartanak. A gólyák között egy hatágú, sugaras csillagot ábrázol.
A kalocsai hímzés története
A kalocsai hímzés története a 19. század közepére nyúlik vissza, amikor a helyi asszonyok felfedezték a hímzés szépségét és kifejező erejét. Kezdetben a környékre jellemző motívumokat egy egyszerű, de zseniális eszközzel, az úgynevezett kalocsai ütőfával vitték át a vászonra. Ez az eszköz lehetővé tette, hogy a minták gyorsan és egyszerűen elkészüljenek.
Az 1860-as években megnyílt kalocsai előnyomda még tovább lendítette a hímzés népszerűségét. A bérmunka megjelenésével a kalocsai asszonyok munkái eljutottak a környező városok és nagyobb települések polgári háztartásába is. A fehér, finom hímzések hamarosan a jómódúak státuszszimbólumává váltak.
Az idő múlásával a hímzőasszonyok egyre inkább saját kreativitásukat fejezték ki munkáikban. A kezdeti, egyszerű lyukhímzés helyett bonyolultabb, többféle öltéstechnikát alkalmazó minták születtek. A 19. század végére a hímzés már nemcsak a vászonra, hanem a finomabb gyolcsra és pamutra is elterjedt.
A 20. század elején a nagyatádi fonalgyár megnyitásával új korszak kezdődött a kalocsai hímzés történetében. A színtartó fonalaknak köszönhetően a hímzések sokkal színesebbé és élénkebbé váltak. Az első világháború után a kalocsai hímzés már nemcsak fehér, hanem a legkülönbözőbb színekben pompázott. A század közepére pedig a varrógép elterjedésével egy új technika, a riseliő hímzés is népszerűvé vált. Ez a csipkeszerű, áttört felületű hímzés különleges eleganciát kölcsönzött a kalocsai munkáknak.
-
Emlékérmek
Kalocsai Hímzés bronz emlékérem
6990 FtOriginal price was: 6990 Ft.5990 FtCurrent price is: 5990 Ft.
A Kalocsai Hímzés Színvilágának Fejlődése és Jellegzetességei
-
Emlékérmek
Kalocsai Hímzés színezüsttel bevont emlékérem
13990 FtOriginal price was: 13990 Ft.11990 FtCurrent price is: 11990 Ft.
A kalocsai hímzés történetének kezdetén a színek világa jóval egyszerűbb volt, mint amit ma ismerünk. Az első hímzések szinte kizárólag fehérek voltak. A tiszta fehér hímzőfonallal díszítették az ágyneműket, párnákat és asztalterítőket. A saját használatra készített darabokon ugyan megjelentek néha a kék, vörös vagy fekete színek is, de ezek a hímzések általában kifakultak, mivel a korai időszakban nem álltak rendelkezésre színtartó fonalak.
A 20. század elejétől kezdve azonban radikális változás állt be. A kalocsai hímzés színvilága egyre gazdagabbá és változatosabbá vált. Megjelentek a jellegzetes, helyi elnevezésű színek, mint a tulipiros, lángszín, borszín vagy a libazöld. Ezek a színek a természetből merítve, a környező táj színeit tükrözték.
A kalocsai hímzésben a színeknek nemcsak esztétikai szerepük volt, hanem szimbolikus jelentésük is. A menyecske ruhája például a legdíszesebb, legélénkebb színekkel készült, míg az idősebb asszonyok öltözete inkább a sötétebb árnyalatokat részesítette előnyben. A kék, lila és zöld színekkel hímzett darabok a szomorúságot, a gyászt szimbolizálták.
A kalocsai hímzésben a színek összeállításának is meg voltak a saját szabályai. A hat főszínt két árnyalatban használták, és ezeket mindig egymással párosították. A leveleket gyakran kétféle zöld árnyalattal hímezték, ezzel is fokozva a természetesség hatását.
A Kalocsai Hímzés Öltéstechnikáinak Bővülő Világa
A kalocsai hímzés nemcsak a színek és a motívumok változatos világáról híres, hanem az alkalmazott öltéstechnikák sokszínűségéről is. A hímzőasszonyok évszázadokon át fejlesztették és tökéletesítették ezeket a technikákat, hogy a legkülönbözőbb hatásokat érhessék el.
A Kezdetek: Lyukhímzés és Laposöltés
A kalocsai hímzés kezdetben elsősorban lyukhímzéssel készült. A vásznon apró lyukakat ütöttek, majd ezeket a lyukakat húzták ki színes fonallal. Ez a technika egyszerű, de hatásos volt, és a korai kalocsai hímzések jellegzetessége.
Később, a 19. század végén megjelent a laposöltés, amely lehetővé tette, hogy a virágokat teljesen kitöltsék színnel. A laposöltés mellett a száröltés is elterjedt, amelyet a virágszárak, levelek és egyéb vonalas díszítmények készítésére használtak.
Az Iparosodás Hatása: A Huroköltés Elterjedése
Az iparosodás és a bérmunka megjelenése újabb öltéstechnikát hozott a kalocsai hímzésbe: a huroköltést, vagy más néven angol madeira-t. Ezt a technikát elsősorban az ágyneműk és asztalneműk díszítésére használták, mivel a huroköltéssel készített minták különösen elegánsak és tartósak voltak. Az I. világháborúig a huroköltést főként a bérmunkára készített darabokon alkalmazták, a saját használatra készített hímzéseken ritkábban fordult elő.
-
Emlékérmek
Kalocsai Hímzés színarannyal bevont emlékérem
16990 FtOriginal price was: 16990 Ft.14990 FtCurrent price is: 14990 Ft.
A 20. Század Sokfélesége
A 20. században a kalocsai hímzésben számos új öltéstechnika jelent meg. Ezek közül a legfontosabbak a következők:
- Riseliő vagy lábazás: Ez a technika egyfajta domborműves hatást kelt, és gyakran használják a virágok közepének kiemelésére. A riseliő népszerűsége a 20. században rohamosan nőtt, és a kalocsai hímzés egyik jellegzetességévé vált.
- Slingelés: Ezt az öltéstechnikát a levelek és a szirmok díszítésére használják.
- Borsólyuk: A borsólyuk egy apró, kerek lyuk, amelyet gyakran használnak a virágok közepének díszítésére.
- Gépöltés vagy tűzőöltés: A varrógép elterjedésével a gépi hímzés is egyre népszerűbbé vált. A gépi hímzéssel gyorsabban és egyenletesebben lehet nagy felületeket kitölteni.
A Kalocsai Hímzés Bővelkedő Motívumvilága
A kalocsai hímzés egyik legfőbb jellemzője a gazdag és változatos motívumvilág. A hímzőasszonyok a természet szépségét és a környező világ jellegzetességeit igyekeztek megragadni és a vászonra varrni.
A Természet Inspirációja
A kalocsai hímzések motívumai elsősorban a természetből merítettek ihletet. A mezőkön és kertekben virító növények, mint az ibolya, a tulipán, a rózsa vagy a harangvirág, gyakran megjelentek a hímzéseken. A gyümölcsök és zöldségek, például a paprika, a szőlő vagy a szilva is népszerű motívumok voltak. A természetábrázolás mellett geometrikus elemek, mint a körök, négyzetek és rombuszok is gyakran megjelentek a mintákban.
A Motívumok Elhelyezkedése
A hímzéseken a motívumokat különböző módon helyezték el. A leggyakoribb elrendezések a következők voltak:
- Sávos elrendezés: A motívumok egymás mellett, vízszintes vagy függőleges sávokban helyezkednek el.
- Koszorús elrendezés: A motívumok egymásba fonódó, körkörös mintát alkotnak.
- Csokros elrendezés: A motívumok kisebb-nagyobb csokrokba rendeződnek.
- Teljes felület kitöltése: A motívumok sűrűn egymás mellé helyezve kitöltik az egész felületet.
A Motívumok Részletezése
A kalocsai hímzők nagy hangsúlyt fektettek a részletekre. A nagyobb virágokat gyakran felezve ábrázolták, és a különböző színárnyalatokkal fokozták a térhatású megjelenést. A leveleket is részletesen kidolgozták, és gyakran több színnel hímezték. A motívumok elrendezése és részletezése is nagy gondoskodással történt, hogy a végeredmény harmonikus és esztétikus legyen.
A Motívumok Jelentése
A kalocsai hímzés motívumvilága rendkívül gazdag és változatos. A természetből merítve, a hímzőasszonyok a környező világ szépségét és jellegzetességeit örökítették meg a vászonon. A kalocsai hímzések motívumai nemcsak esztétikai, hanem szimbolikus jelentéssel is bírtak. A virágok például az élet, a szépség és a termékenység szimbólumai voltak. A búzakalász a bőséget és a jólétet jelképezte, míg a szív a szeretetet és a hűséget.
Vélemény, hozzászólás?